תדמיינו לכם מצב בו אתם הולכים ברחוב, ניגש אליכם בן אדם שאתם לא מכירים ואומר "סליחה, אפשר את כרטיס האשראי שלך?" מכאן יכולים לקרות כמה דברים בהתאם למי אתם, מי האדם שמולכם והיכן כל זה מתרחש.

אם מדובר בילד קטן ככל הנראה תרצו לדעת היכן ההורים שלו או שסתם תגחכו ותלכו, אם מדובר בבריון ייתכן ואפילו תביאו לו את כרטיס האשראי, אם אתם הבריון ייתכן והמשפט הזה יהפוך לקרב יריות. בכל מקרה המצב הוא לא ממש נעים.

לאחרונה התקנתי את ה ios7 המדובר, לאחר ההתקנה נמחקו לי כל האפליקציות והתחלתי להתקין אפליקציות חדשות. אז אחרי שהתקנתי את האפליקציות שאי אפשר בלעדיהן Waze  ו WhatsApp נכנסתי לקטגוריה Best New Apps. הפרמטר היחיד שעניין אותי זה שהאפליקציה תהיה בחינם, התחלתי להוריד אחת אחת  מבלי לבדוק יותר מדי מה ולמה.

במסע ההורדות שלי פגשתי מספר סוגים של אפליקציות, בואו נקרא להם אפליקציות מנומסות ולא מנומסות.

אז למה אני מתכוונת?

אפליקציה מנומסת

אפליקציה מנומסת זו אפליקציה שתדאג קודם כל להציג את עצמה (רק אם תרצו בכך), היא תספר לכם מי היא, מה אפשר לעשות איתה וגם מה ההורים שלה עושים (כי זה חשוב) ורק לאחר מכן תבקש מאיתנו להציג את עצמינו ולמסור לה את הפרטים שלנו.

1)      האפליקציה שזוכה בפרס "האפליקציה המנומסת של השנה" היא… Discovr

היא מצליחה לייצר שיחה של ממש עם המשתמש שלה, גורמת למשתמש להרגיש שליטה ובטחון "הכל לגמרי בשליטה שלך, מה שתרצה כך יהיה"

discovr_collage

בשלב הראשון Discovr מודה לך שהחלטת להוריד אותה, בשלבים הבאים מצורף הסבר קצר וברור מאוד על מה בדיוק אפשר לעשות איתה. רק אחרי שהבנו מה האפליקציה עושה, היא מבקשת את הפרטים שלנו, פייסבוק או כתובת הדואר האלקטרוני. ההרשמה באמצעות הדואר האלקטרוני דורשת 3 שדות הכרחיים בלבד, וזהו. לאחר יצירת החשבון האפליקציה נותנת לנו טיפים איך אפשר לשפר את חווית השימוש בה. האפליקציה מאפשרת אך לא מחייבת להתחבר לאפליקציות אחרות.

האפליקציות הבאות אמנם דורשות לדעת את המיקום שלנו עוד לפני שהספקנו לגמרי להכיר אבל גם כאן יש לנו אפשרות לסרב.

2)      Human – האפליקציה מספקת הסבר מאוד קצר וויזואלי על מה שאפשר לעשות איתה, שימו לב בכל שלב אפשר לעבור לתהליך ההרשמה או ההתחברות. גם כאן תהליך ההרשמה הוא קצר למדי, ניתן להרשם באמצעות הפייסבוק או באמצעות הדואר האלקטרוני בשני שלבים קצרים, דואר אלטרוני וסיסמא ולאחר מכן שם מלא ותמונה (רק אם רוצים!)

human_colage

3)      Run Keeper – האפליקיציה הזאת מאפשרת לראות לא רק את ההסבר על מה שאפשר לעשות איתה אלא גם מאפשרת ממש לראות את האפליצקיה ולנווט בה מבלי הצורך להרשם.

run_keeper_collage run_keeper_collage_2

אפליקציה לא מנומסת

אפליקציה לא מנומסת תבקש קודם כל שתביאו לה את הפרטים שלכם ואם אפשר גם גישה לכל התמונות, אנשי הקשר והמיקום שלכם ורק לאחר מכן, אולי.. תגיד לכם מי היא ולמה היא רוצה את כל הפרטים שלכם.

1)      האפליקציה שזוכה בפרס "האפיליקציה הלא מנומסת ביותר של השנה" היא… Memoir

דבר ראשון אחרי שמורידים אותה, לפני שהספקתם להתעשת, היא דורשת מכם לקבל גישה לתמונות ולמיקום שלכם, אם לא תסכימו לתת לאפליקציה את הגישה, לא תוכלו להתקדם לשלב הבא. מיותר לציין שהאפליקציה לא ממש טרחה להציג את עצמה אלא מציבה בפנינו עובדה, זה מה שצריך, לא מתאים? פשוט תמחקו.

בשלב הבא, גם כאן ללא יותר מדי הסברים האפליקציה מבקשת (הפעם לא מחייבת) להתחבר לפייסבוק שלי ושוב מבקשת את הגישה למקומי הנוכחי למרות שכבר הסכמתי לכך (בלית ברירה) בשלב הראשון. אם אפשר, האפליצקיה תשמח לקבל גישה גם ל Instagram ול Foursquare ואם כל זה לא הספיק היא דורשת גם הרשמה באמצעות המייל.

אני חייבת להודות שהרגשתי ממש לא נח עם התהליך אז יצאתי ממנו וחזרתי שוב מאוחר יותר (בעיקר כדי לייצר צילומי מסך 🙂 ) ואז קיבלתי נזיפה. מסתבר שלא נאה לאפליקציה שנטשתי את תהליך ההרשמה באמצע, אז התבקשתי לשלוח להם דוח בנושא וכשמרוב חוצפתי לא הסכמתי גם לזה, קיבלתי נזיפה נוספת.

memoir_collage

לא נעים….

עוד ברשימת הלא מנומסים שלנו הן הרשתות החברתיות Facebook, Twitter ו Pinterest. שלושתן לא ממש מרגישות צורך להציג את עצמן (למה? הרי גם ככה כולם מכירים) ולא משאירים למשתמש שום ברירה אלא להתחבר או להרשם, אגב באתר שלהם הסבר כזה או אחר דווקא קיים. לטובת פייסבוק נאמר שהם כן השאירו פרצה קטנה למשתמש באמצעות קישור "עזרה"

2)      Facebook

facebook_collage facebook_collage_2

3)      Twitter

twitter_collage twitter_collage_2

4)      Pinterest

pinterest_collage pinterest_collage_2

לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין איזו חוויה נעימה יותר וקלה יותר למשתמש.

אז כשאתם מפתחים\מאפיינים את האפליקציה הבאה שלכם, תעשו טובה אל תשכחו, קצת נימוסים… 🙂

מודעות פרסומת