בפעם הבאה שתרצו להסביר למישהו על חוקי הגשטלט פשוט תראו לו את הממשק של Windows 8 ותגידו לו זה זה 🙂

קצת רקע

פסיכולוגיית הגשטלט נוסדה ע"י הוגי דעות גרמנים Max Wertheimer, Wolfgang Kohler ו- Kurt Koffka שהתמקדו בצורה בה אנשים מפרשים את העולם. עיקרון הפעולה של פסיכולוגיית הגשטלט אומר שהמוח הוא הוליסטי, מקבילי, אנלוגי ובעל נטייה לארגון עצמי. העיקרון טוען כי העין האנושית רואה אובייקטים במלואם לפני שהיא קולטת חלקים בודדים מהם. על פי פסיכולוגית הגשטלט, השלם שונה  מסך חלקיו. פסיכולוגיית הגשטלט פיתחה מערכת עקרונות שבאה להסביר את הארגון התפיסתי. עקרונות אלה מכונים לעתים קרובות בשם "חוקי הארגון התפיסתי" ומשמשים אותנו כיוריסטיקות אשר עוזרות לנו לקלוט אובייקטים בסביבה.

עקרונות הגשטלט ו- Windows 8

Proximity     – קירבה, עצמים הקרובים זה אל זה בזמן או במרחב נוטים להיות קשורים ומשויכים לאותה קבוצה.

ב Windows 8, אפשר לראות את מימוש החוק כבר בהסתכלות הראשונית על המערכת. אנחנו יכולים לתפוס את אוסף האריחים (tiles) שבמערכת בחלוקה לקבוצות. העין שלנו מצליחה לבצע את ההפרדה לקבוצות בזכות המרחק בין האריחים. אריחים ששיכים לקבוצה ספציפית קרובים זה לזה ובמעבר בין קבוצה לקבוצה אנחנו יכולים לראות רווח גדול יותר בין האריחים שבקצוות.

 Proximity

Similarity – דמיון, דברים דומים נראים שייכים לאותה הקבוצה.

באמצעות החוק הזה ב-windows 8   יוצרים שפה אחידה מול המשתמשים, שפת האריחים. אנחנו יכולים לראות שבשלב הראשון, לפני שהגענו לתוכן ספציפי, יש מולנו אך ורק אלמנט מסוג אחד והוא האריח. אלמנט זה ניתן להגדרה בצורה קלה למדי. מדובר באובייקט בעל צורה מלבנית, צבע רקע אחיד שיכול לכלול תמונה ו/או מלל שמייצגים אותו במערכת. כל האריחים במערכת נראים בצורה יחידה ובכך יוצרים את המערכת כולה והופכים אותה למשהו אחיד ושלם.

Good Continuation – המשכיות, דברים הנראים כממשיכים קווים ישרים או עקומות חלקיות, נראים קשורים זה לזה.

המבנה של windows 8  הוא מבנה של זרימה והמשכיות. המערכת בנויה באמצעות קו אחד ארוך ומאוזן המחולק למקטעים (קבוצות של אריחים). בכל שלב המשתמש יכול לעשות zoom in  כדי לראות תמונה פרטנית יותר כלומר חלק מהתמונה המלאה בצורה מוגדלת ו zoom out כדי לראות את תמונה כללית ומלאה יותר.

 Good Continuation

 בשלב הבא קל לראות שיש המשכיות מצד ימין, מכיוון שאנחנו רואים את ההתחלה של קבוצת המשחקים ומצד שמאל. מכאן אנחנו יכולים להבין שכרגע אנחנו רואים רק חלק מכלל המערכת.

 Good Continuation

Closure – סגירה, השלמה של עצמים לא רציפים לאובייקט שלם

אחד הדגשים של windows8 הוא שלא תמצאו בו קווים משורטטים. כל התוכן מסודר בקבוצות באמצעות ה white space, המרווחים ה"ריקים". העין שלנו מסוגלת להבחין בין הקבוצות ללא צורך בקווים מפרידים אלא רק מתוך סידור האובייקטים על גבי הרקע כמו ה tiles על הרקע המרכזי וה Charms Bar, אוסף פעולות הבסיס אשר יושבות על רקע אחיד. בכל אחד מהמקרים אוסף האייקונים והאריחים יוצרים צורה סגורה של מלבן ונותנים הרגשה של אחידות והמשכיות.

Closure

Figure and Ground דמות ורקע – רמזים בסביבה מצביעים על אובייקטים קרובים או רחוקים. אנו רואים לרוב את האזורים בהם מופיעים אובייקטים שיש בהם עניין כדמות, ואת שאר האזורים כרקע.

ניתן לראות את השימוש בחוק הדמות והרקע בwindows8  בכל שלב במהלך השימוש במערכת. ניתן לראות שהתוכן של המשתמש משחק את תפקיד הדמות בכל מצב במערכת והרקע בא לידי ביטוי באמצעות צבע רקע אחיד או תוכן אחר שלא נמצא בשימוש כרגע.

Figure and Ground

 גם במעבר בין תוכן אחד לתכן אחר ניתן לזהות גם את המשחק בין הדמות לרקע.תוך כדי גרירה של התוכן החדש, המשתמש יכול לראות את התהליך שבו התוכן שנמצא כרגע ברקע זז למרכז המסך וגדל ועל ידי כך, הופך לדמות המרכזית. זאת על חשבון תוכן אחר, שעד לפני רגע שיחק בתפקיד הדמות.

 Figure and Ground

Figure and Ground

אני מאמינה שמימוש החוקים במערכת ההפעלה החדשה אמור להקל על המשתמשים בתפיסתה אבל רק הזמן יגיד אם זה עזר בפועל 🙂

מודעות פרסומת